2017/07/22 at 9:53
NEWS
You are here: Home / .Hunedoara / Autobergamo Deva, detronată în propria „cetate”

Autobergamo Deva, detronată în propria „cetate”

Campioana României la futsal a pierdut al doilea meci din semifinalele Ligii I, jucat pe teren propriu cu City’us Tg. Mureş, şi a ratat şansa de a-şi apăra titlul cucerit în urmă cu un an. Devenii au cedat cu 3-5 (1-1) după un meci în care trupa vicecampioană a jucat tactic perfect şi au avut un portar, Carlao, în zi excelentă.

Egalați dintr-o greșeală copilărească

Presiunea obiectivului le-a făcut pe ambele formaţii să abordeze meciul prudent şi astfel, ocaziile au apărut din contre. În minutul 2, Mimi Stoica a rămas singur cu Iancu dar goalkeeperul naţionalei l-a blocat excelent iar apoi Florin Matei a lovit bara laterală cu un şut din unghi, două minute mai târziu. Carlao şi-a început recitalul cu o paradă în faţa lui Obadă, în minutul 11, dar nu a mai avut ce face în faţa combinaţiei Moţ – Ignat, iar ultimul a îndeplinit o singură formalitate din faţa porţii. Deşi totul era în grafic pentru deveni, oaspeţii au revenit în joc graţiei unei greşeli banale de întârziere a repunerii mingii din partea lui Iancu. Astfel, din lovitura liberă dictată, Gherman l-a găsit excelent pe Mimi Stoica, iar acesta a marcat simplu.

Carlao, zid în faţa fraţilor Matei

Momentul psihologic al meciului s-a produs un minut mai târziu, când Paulo Ferreira a fost eliminat pentru un fault la Ignat iar Autobergamo a beneficiat de o lovitură de la 10 metri pentru a şasea greşeală a adversarilor. Carlao a apărat însă şutul lui Florin Matei iar alb-vişiniii nu au profitat de superioritatea numerică de două minute, astfel că la pauză s-a intrat cu scor egal.

Tactica inteligentă i-a dus în finală

Cu timpul de partea lor, mureşenii au blocat foarte bine atacurile şi au profitat de toate greşelile gazdelor, Al-Ioani aducând pe City’us în avantaj în minutul 28, din faţa porţii, după pasa lui Dobre. Peste alte cinci minute, acelaşi Al-Ioani a mărit avantajul oaspeţilor, din pasa lui Gherman, care a profitat de o gravă greşeală a lui Cristian Obadă. Ignat a readus speranţele cu un şut sub bară dar acelaşi Mimi Stoica a stabilit deznodământul, cu poarta goală, în urma unei intercepţii la care devenii au solicitat fault la Ignat. Finalul a mai adus câte un gol pentru fiecare echipă,  înscrise de Obadă şi Stoica dar calificarea era decisă. Roata s-a întors şi anul acesta City’us Tg. Mureş şi-a luat revanşa, urmând să joace pentru trofeu cu Odorhei.

AUTOBERGAMO DEVA 3 (1)

Iancu – C. Matei, Lupu, Ignat, F. Matei. Au mai jucat: Obadă, Moţ (cpt). Antrenor: Robert Lupu

CITY’US TG. MUREŞ 5 (1)

Carlao – P. Ferreira, Stoica, Răducu, Csoma. Au mai jucat: Al-Ioani, Dobre, Gherman (cpt), N. Miguel, Ruxandari, Nicuşan. Antrenor: Endre Kacso

Arbitrii: Bogdan Sorescu (Piteşti) – Gabriel Gherman (Bucureşti)

Au marcat: Ignat (13, 36), Obadă (40) – Stoica (16, 39, 40), Al-Ioani (28, 33)

Sala Sporturilor din Deva, spectatori 1000

City’us a ieşit de pe teren!

Eliminarea portughezului Paulo Ferreira a încins spiritele în tabăra oaspeţilor care au contestat decizia celor doi arbitrii iar mureşenii au plecat spre vestiare, dând impresia că vor să abandoneze partida! Totul a fost doar o strategie pentru a pune presiune pe arbitraj iar City’us s-a întors pe parchet şi a reluat  meciul iar tactica se pare că a dat roade, Florin Matei ratând de la 10 metri iar în superioritatea de două minute, devenii nu au marcat. În final, şi devenii au protestat în urma unei decizii a arbitrilor care nu au acordat al şaselea fault la scorul de 3-2 pentru oaspeţi. Sorescu şi Gherman şi-au păstrat decizia şi, mai mult, l-au eliminat pe Cristi Matei pentru proteste.