Medalii de aur și bronz pentru sportivii CSM Baia Mare, prezenți la trei competiții de JUDO | Sportul Ardelean – www.sportulardelean.ro

2017/11/20 at 1:42
NEWS
You are here: Home / Arte Martiale / Medalii de aur și bronz pentru sportivii CSM Baia Mare, prezenți la trei competiții de JUDO

Echipa Judoka a CSM Baia Mare a participat la finele săptămânii trecute la trei competiții regionale și naționale unde a câștigat aur și bronz.

Potrivit antrenorului Vasile Pop de la CSM Baia Mare, judoka care au participat la Campionatul Național Under 21, finala pe echipe, a câștigat medalia de bronz.

De asemenea, echipa CSM a reușit să învingă în grupa din primul meci echipa Liberty Oradea cu 4-3 și a pierdut cu 3-4 întâlnirea cu LPS Pitești, viitoarea campioană, asigurându-și locul 2 în grupa și medaliile de bronz.

Duminică, în Baia Mare s-a desfășurat finala Campionatului Național de Ne Waza, cu 110 sportivi de la 38 de cluburi din țară, la cele șase categorii de greutate (trei la masculin și trei la feminin). Judoka de la CSM au câștigat trei medalii. Ionuț Vasian a cucerit medalia de aur la categoria +81 kg și două medalii de bronz au fost obținute prin Bogdan Pop — 81 kg și Ania Lenghel — +63 kg.

În municipiul Satu Mare s-a desfășurat a XIX-a ediție a Cupei „Unio”, la care au participat 330 de sportivi de la 29 de cluburi din țară, opt din Ungaria și câte unul din Polonia și Ucraina, la categoria de vârstă U11, U13 si U15.

CSM Baia Mare a participat cu 14 sportivi, reușind să câștige patru medalii de aur, una de argint și patru de bronz. Aur au adus acasă Denisa Mureșan (40 kg, Under 13), Carmen Szatmary (40 și 44 kg, Under 15) și Diana Dorneanu (+57 kg, Under 15). Evelina Ceaușescu a obținut argintul probei de 44 kg, Under 13.

Medalii de bronz au obținut Lucian Cimpoeș (26 kg, Under 11), Rareș Vălenaș (42 kg, Under 13), Roberto Kurko (55 kg, Under 15) și Alina Bud (57 kg, Under 15).

Sursa: AgerPres