2017/09/19 at 11:52
NEWS
You are here: Home / .Bihor / Oradea piede pe final derby-ul cu „U” Craiova

Oradea piede pe final derby-ul cu „U” Craiova

În cadrul etapei a XXIII-a a Ligii Naţionale de baschet masculin. SCM U Craiova a primit vizita celor de la CSM U Oradea într-un meci deschis oricrui rezultat. La finele timpului regulamentar de joc gazdele au reuşit în final să se impună cu noroc cu scorul de 98-95 (29-32, 26-24, 19-22,  24-17).

Micic şi Bozovic au marcat primele puncte pentru olteni în timp ce Subotic înscrie şi el. Dillon îşi trece numele pe lista marcatorilor printr-un sleam-dunk de senzaţie pe tuşă iar Bosnjak profită de apărarea rarefiată a vizitatorilor. Subotic se remarcă printr-o pătrundere individuală iar meciul este unul care place. Micic este perfect de la distanţă iar tabela arăta 17-16. Marojevic se descurcă foarte bine în duelul cu Nuhanovic, iar pe cotraatac, Dillon înscrie de la distanţă. Oradea ajunge în penalitate, iar Nuhanovic are deja două greşeli personale. Markovic finalizează superb o acţiune personală pentru vizitatori în timp ce se fluieră foarte uşor fault împotriva orădenilor. Dar cu toate acestea, ei conduc ostilităţile în teren. Markovic transformă ambele libere iar Bosnjak înscrie de la distanţă. Ultimul care punctează este paşca iar Oradea are trei lungimi avans.

Dillon ratează libera suplimentară în debutul sfertului al doilea pentru ca Boltic să înscrie lejer. Marojevic cu panpul ajunge la cota 9, pentru ca Nuhanovic să fie mereu prezent pe tabelă în atac. Paşca înscrie din nou de la distanţă iar Oradea menţine un tonus bun. Boltic înscrie de la distanţă 45-41 iar Cristian Achim solicită timp de odihnă. Markovic rămâne acelaşi metronom la libere iar oltenii forţează mereu pătrunderile printr-o apărare inexistentă. Vlahovic este căpăcit de Bureau iar la celălalt panou, bozovic ratează ambele libere-. Nuhanovic se descurcă de minute în duelul cu Marojevic şi înscrie.  În plină dominare bihoreană, Dragoş Andrei scutură plasa din zero grade. Vlahovic înscrie (52-53) iar Anderko Mandic antrenborul gazdelor solicită timp de odihnă. Marcovik cu om pe el înscrie de la distanţă iar problemele din apărarea bihorenilor par să nu se mai rezolve. Cu o secundă înainte de pauza mare ltenii au posesia după un timp de odihnă, dar ratează. Aşadar la pauza mare Craiova – Oradea 55-56. Foarte multe puncte înscrise.

Corpodean este cel care se remarctă imediat după pauză cu două coşuri de la distanţă. Oradea ajunge la cinci lungimi avans, Mandic este penalizat de arbitrii dar bihorenii nu profită. Corpodean omul momentului cu noroc înscrie cu panoul pentru ca Bureau să înscrie prin sleam-dunk. Nuhanovic fentează şi înscrie din nou în timp ce Bozovic de la distanţă reduce din handicap. Mandic continuă să protesteze în timp ce Oradea a ajunze la nouă puncte avans. Suporterii protestează vehement la deciziile arbitrilor, iar tensiunea creşte. Dominarea roş-albaştrilor se vede pe tabela de marcaj, Oradea ajungând la zece puncte avans. Bosnjak punctează de la distanţă iar vizitotorii sunt penalizaţi ofensiv. Bozovic înscrie şi el de la distanţă iar sfertul se încheie cu Oradea având patru puncte avans.

Ultimul sfert începe cu reuşita lui Micic, dar cel care ratează libera. Dillon îşi face treaba şi înscrie în timp ce Bozovic îl căpăceşte pe Markovic. Vlahovic liber ratează iar Nuhanovic ratează şi el. Surprinzător Oradea cu patru greşeli de echipă se distanţează Nuhanovic marcând libera suplimentară. Nuhanovic este penalizat cu fautl ofensiv, iar deciziile arbitrilor sunt contradictorii. Marojevic punctează de la libere. (85-84 pentru oaspeţi). După coşul lui Boltic, Cristian Achim solicită timp de odihnă. Marojevic este descalificat pentru cinci greşeli, Şanta intrând în locul lui. Meciul este spectaculos, Dillon pătrunde şi înscrie. (86-87). Boltic înscrie şi el pentru craioveni (88-87). Nuhanovic beneficiază de două libere înscriind doar una. Krapik alunecă şi faultează, Boltic înscriind ambele libere (90-88). Cu un minut şi 12 secunde înainte de final Oradea are posesia. Vlahovic combină perfect cu Nuhanovic care înscrie (90-90). Micic înscrie de la mare distanţă (93-90). Subotic se grăbeşte şi ratează, Dragoş Andrei la libere înscrie doar o liberă (94-90). Dillon transformă ambele libere (94-92) iar Dragoş Andrei este faultat rapid de Markovic. Ratează prima liberă pentru ca să o înscrie pe cea de-a doua (95-92). Micic este penalizat cu fault la Markovic iar acesta din urmă are de executat trei libere. Înscrie prima, înscrie şi pe cea de-a doua, înscrie şi pe cea de-a treia (95-95). timp de odihnă solicitat de craioveni. Mai sunt de jucat mai puţin de zece secunde. Micic în marcajul lui Subotic “închide partida” după un coş de la mare distanţă (98-95).

Înfrângere greu de digerat pentru orădeni care pierd aproape toate şansele de a mai juca în play-off la capătului unui meci electrizant care a depins doar deo singură aruncare din final. Oradea trebuie să se consoleze cu o evoluţie bună, dar fără constanţă pe tabela de marcaj.

Cei mai buni marcatori ai partidei au fost Boltic 25 puncte, Micic 20 puncte şi Bozivic 16 puncte de la gazde, în timp ce de la oaspeţi Nuhanovic a înscrie 21 puncte, Subotic 19 şi Markovic 17.

Sursă: Arena Bihoreană